Jak jednoduše změřit rychlost webových stránek

284
Jak jednoduše změřit rychlost webových stránek

Ačkoliv není rychlost internetových stránek tím prvním, co uživatelé či správci webu obvykle řeší, přesto může mít zásadní vliv na úspěšnost celého projektu. Jak je to možné? A jak můžete zjistit, zda je váš web dostatečně rychlý?


OBSAH ČLÁNKU


Na rychlost webových stránek dříve, či později narazí nejeden správce či provozovatel. Proč? Odpověď je jednoduchá. Pohotovost odezvy webových stránek na vyvolaný dotaz totiž v prvé řadě dokáže ovlivnit to, zda si stránky zamilují vyhledávače. A s tím jednoznačně souvisí i příliv nových návštěvníků na web.

Možná budete oponovat, že na své internetové stránky dokážete přilákat zákazníky i jinak než prostřednictvím organického způsobu vyhledávání. To je pravda. Google Ads, reklama na sociálních sítích či nejrůznější off-line metody, jak zaujmout zákazníka, jsou jistě důležité a mnohdy i plně funkční. Přesto jistě stojí za to se rychlostí webu zabývat. A to především proto, že když už návštěvník na vaše stránky zabrousí, jistě byste nebyli rádi, kdyby ho od pročítání vašeho obsahu odradily zrovna pomalu se načítající stránky.

Nástroje pro měření rychlosti webu

Bezplatných nástrojů na měření rychlosti existuje na trhu celá řada. Jedním z nich je on-line stránka Page Speed Insights od Googlu. Do přichystané kolonky zde jednoduše vložíte odkaz na svůj web a kliknete na ikonu Analyzovat. Poté, co systém zhodnotí rychlost vaší prezentace, se vám na stránce rozbalí podrobná analýza zahrnující časové údaje o rychlosti vykreslení kompletního obsahu vašeho webu. Současně vám systém navrhne úpravy, kterými můžete rychlost své prezentace přirozeně zvýšit.

Pokud používáte Google Analytics, můžete si zjistit rychlost webu i přímo v tomto nástroji. Po přihlášení stačí kliknout na odkaz Chování a poté vybrat z nabídky Rychlost webu. Kromě souhrnného přehledu vám i Google Analytics navrhne patřičné úpravy, které mohou vést ke zvýšení rychlosti webu.

Kromě nástrojů od Googlu můžete využít i další způsoby, jak on-line změřit rychlost webu, aniž byste cokoliv instalovali. Patří k nim například GTMetrix nebo WebPageTest.

Jak číst získaná data o rychlosti webu

Změřili jste si rychlost webu a nástroj na vás vychrlil hodnoty, kterým tak docela nerozumíte? Všeobecně platí, že pokud je odezva stránky menší než 1 vteřina, pro průměrného člověka jde o nepostřehnutelnou prodlevu.

Za tuto dobu se nutně nemusí zobrazit hned celá stránka. Jde především o to, aby se návštěvníkova pozornost soustředila na stránky a aby jeho mysl nezačala těkat někam jinam. To by totiž v praxi mohlo znamenat, že návštěvník přejde na jinou webovou stránku nebo že dokonce úplně zavře prohlížeč. Jako celek by se proto měla vaše webová stránka načíst přibližně do 4 vteřin.

Když je web pomalý

Podrobili jste svůj web testu rychlosti, ale příliš jste v něm neobstáli? Zjistěte, jak jednoduše zrychlit celý web ve třech jednoduchých krocích, které zvládnete, i když nejste programátor. Přečtěte si článek Co zpomaluje načítání webu.

Rychlost webu ovlivňuje i jasná struktura webu a kvalitní obsah. S vytvořením kvalitního copywritingu vám rádi pomůžeme. Kontaktujte nás.

54321
(0 votes. Average 0 of 5)